Lifestyle,  Výživa

Káva – černý zázrak

Kdo stojí za našimi kávovými dýchánky přesně nevíme, historie nám nabízí hned několik variant. Ovšem rozhodně to není nikdo tak mocný jako aztécký král Montezuma II. se svojí nezřízenou vášní pro čokoládu, ani čínský císař Šang-nung, který jako první pil odvar z čajových lístků.

Za druhý nejoblíbenější nápoj na světě pravděpodobně vděčíme kozám. Tito mlsní býložravci dali vzniknout miliardovému byznysu, umístěnému na žebříčku tržeb hned za ropou. Pasáček koz totiž jednou vyhnal kozy do hor a odpočíval. Po chvíli si všiml, že kozy divoce poskakují, točí se dokola, jakoby tancovaly. Když se stejná situace opakovala i další dny, všiml si, že požírají nějaké červené plody. Svěřil se místnímu opatovi, který zkusil dát odvar z těchto kuliček vypít mnichům. A světe div se, vydrželi se modlit skoro celou noc. Povzbuzující nápoj byl na světě! Jednou jim pak spadla větvička do ohně, kde se zrna upražila. Vůně byla tak omamná, že hned zkoušeli udělat odvar z nich. Následně se ještě zrna začala drtit, ale k tomu jsem žádnou historku nenašla.

Je překvapivé, že mniši v pohodě vypili odvar z bobulek, o kterých vůbec nic nevěděli. My o kávě víme skoro vše, protože od šestého století uplynula poměrně dlouhá doba, a přesto stále tápeme, jestli ji máme, nebo nemáme požívat. Řešíme, zda odvodňuje, způsobuje choroby, zvyšuje tlak a podobně. Takže mi nezbude, než se opět ponořit do čtení odborných studií a najít pro vás odpovědi.

Většina odborníků se shoduje, že konzumace kávy má spíše pozitivní účinky. Při denní konzumaci do čtyř až šesti šálků se zdravý člověk nemusí vůbec obávat. Káva je výborným zdrojem antioxidantů, kterých obsahuje dokonce více než zelený čaj, obzvláště těch ze skupiny polyfenolů. Tyto antioxidanty na sebe vážou škodlivé volné radikály a my jsme tak lépe chráněni před degenerativními poruchami mozku, předčasným stárnutím či oslabením imunitního systému. Také ochrana kardiovaskulárního systému není zanedbatelným benefitem. Káva nám může dodávat více než 50% antioxidantů přijímaných v potravě a celkově tak pozitivně působit na naše zdraví.

Řada studií se také zabývala vztahem mezi kávou a rizikem rakoviny. Nic podobného prokázáno nebylo, ba naopak, pití kávy snižuje výskyt řady nádorů, dokonce i jednoho z nejhůře léčitelných – karcinomu tlustého střeva. Tento ochranný efekt kávy se také připisuje obsahu výše uvedených antioxidačních látek. Konzumace kávy představuje dále prevenci proti Parkinsonově chorobě i diabetu 2. typu. Pozitivní zdravotní účinky kávy (antikarcinogenní, antiaterogenní, antidiabetické a další) jsou dnes už tak zřejmé, že se zmínky o nich dostaly i do učebnic klinické dietologie.

Kofein, obsažený v kávě má také pozitivní působení na srdeční i kosterní svalovinu, jejíž stahy posiluje. Stále se bavíme o zdravých lidech, u kardiaků třeba tyto stahy mohou být vnímány negativně.

Jak je to s odvodňováním? Mírný diuretický účinek mohou noví konzumenti kávy pozorovat, ale s postupným pravidelným popíjením se ztrácí. Stejně tak i lehké zvýšení krevního tlaku se při každodenní konzumaci po čase už nedostavuje. Obojí je způsobeno rychlým vyvíjením tolerance na kofein.

Možná jste zaslechli i zprávu, že pití nefiltrované kávy zvyšuje hladinu cholesterolu. To je sice pravda, ale vědci naměřili zvýšení tak nepatrné, že ani při čtyřech šálcích denně se na zdraví nijak neprojeví.

O pití kávy s mlékem se momentálně diskutuje ještě více, než o slovníku pana prezidenta. Ode mě tedy jen stručně. Pokud vyloženě netrpíte intolerancí na laktózu, nemusíte se mléka v kávě obávat, nezahleňuje, nezpůsobuje nic z řady probíraných chorob a katastrof. Jen trochu zpomaluje vstřebávání kofeinu, jehož účinek nastupuje pozvolněji a vydrží déle.

Pokud trpíte závažnou chorobou a lékař vám piti kávy zakázal, nebo jste v radostném očekávání, přistupujte k pití kávy obezřetně a raději volte bezkofeinové varianty.

Ti, kteří se těší stálému zdraví, si mohou dopřávat presso, latté i capuccino dosytosti. Ideálně v nějaké malé lokální pražírně …

Jasně, všichni budujeme své mediální obrazy tak, že nakupujeme lokálně, od farmářů, fair trade a já nevím co ještě. Ale když ona ta kávička od George Clooneyho je taky moc dobrá 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *